Шепочуть вітри про минуле,
Гуде над могилами дзвін
Батурин! Батурин! Батурин!
Як символ для всіх поколінь.
В. Залізний.
310 років тому український народ пережив одну з найбільших своїх трагедій - знищення гетьманської столиці Батурина.
Батурин займає особливе місце в історії України.І не лише тому, що впродовж майже півстоліття був гетьманською столицею, а й тому, що став українською Голгофою, символом непокори українського народу чужоземному поневоленню.В листопадові дні 1708 року московський князь Олександр Меншиков підступив до Батурина з чітким наміром покарати Гетьмана Мазепу за те, що той насмілився підняти прапор боротьби за свободу України. На жаль, Меншиков досяг свого. Він спалив гетьманову столицю та перебив її жителів та оборонців. Були вирізані всі мешканці міста. Всього, за різними оцінками загинуло від 11 до15 тисяч батуринців. Ми не можемо забути подвиг наших предків, які віддали своє життя за волю та Незалежність.
"Ой горе тій чайці!" Саме цими словами української пісні, авторство якої приписують гетьману Івану Мазепі розпочалася історико-літературна година "Батуринська трагедія стукає в наші серця" підготовлена бібліотекарем Марією Смолінською та директором НД Оксаною Озімко . Про подій тих далеких листопадових днів розповіла М. Смолінська. та О. Озімко. Особливо проникливо прозвучали з уст Олі Смолінської рядки з поеми Т. Шевченка "Великий льох". Уривок з драматичної поеми О. Бабій "Батурин" читали учні 9 класу С.Мороз та М. Камінська.. Вірш Л.Федорука "Мазепа" читала Юля Приставська. Денис Нетлюх прочитав вірш А.Короліва "Сповідь Мазепи", а Настя Тимчишин - вірш В. Залізного "Батурин".
Присутні на заході також мали змогу ознайомитися з літературою, яка представлена на книжковій виставці "Батуринська трагедія стукає в наші серця".
Батурин дав усвідомлення необхідності боротьби за свою державу, за свої переконання. І сьогоднішня готовність українців захищати Батьківщину формувалася тут - в Батурині, в Конотопі, в Крутах.